Dívej se a nalezneš

“Dívej se a nalezneš. Co se nehledá, zůstane neobjeveno.” Sofokles.

Inspirace, kterou Vám chci nabídnout, povzbudit Vás na této cestě, zní: skrze vlastní zranění objev příležitost (perlu),  a čerpej ze svého pramene. Jdi do hloubky, hledej, pohlédni do očí svému strachu. Přijmi ho, překonej a jdi svobodně dále. Pročisti pramen a nech ho znovu téci. Obnov svou lásku k sobě tak, aby mohla proudit směrem k Tvým dětem.

Jak píše moje oblíbená blogerka, 99 % problémů v rodičovství jsou problémy rodičů nikoli dětí. To je zásadní uvědomění.

A to je někdy těžké vůbec přijmout.

Po spoustě přečtených knih, seminářů, on-line kurzů jsem objevila knihu od Naomi Aldort. Je to taková moje každodenní bible. Zároveň je mým zdrojem inspirace a oázou hlubokého vnitřního klidu.

Chceme být ovládáni něčím, co neznáme? Starými zvyky, návyky mysli, starým programem, způsobem, jak nás vychovávali naši rodiče? Chceme používat moc k ovládání svých dětí? K tomu, aby dělali věci tak, jak my potřebujeme?

Nebo se můžeme rozhodnout, že budeme následovat své děti a přerosteme sami sebe. Vlastně taková terapie pomocí nového přístupu k rodičovství.

Chceme, aby se naše děti uměly rozhodovat svobodně nebo pod tlakem strachu? Tady je důležité si uvědomit, co to ta svoboda vlastně je a jak se projevuje v každodenních volbách – rodičů i dětí.

Děti tu nejsou od toho, aby plnili přání rodičů. To není jejich cesta.

Stejně tak jsme nebyli “najati” svými dětmi, abychom jim řídili životy. Naopak, my jako rodiče se máme “učit” od svých dětí. Čemu? Nepodmíněné lásce, tvořivosti, spontánnosti, schopností žít teď a tady.

Inspirace z knihy:

“Kýmkoli budeš, nic mě nezklame; nemám žádné představy o tom, jaký bys měl být či co bys měl dělat. Netoužím po žádných představách o tobě, chci tě pouze poznávat. Nikdy mě nemůžeš zklamat.” Mary Haskell

“Sdílejte svůj život s dítětem, jehož správné jednání vyplývá nikoli ze strachu, ale z radosti a lásky”…Naomi Aldort

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.