Tanči na hudbu, která vychází z tvé duše

Tanči na hudbu, která vychází z tebe – z tvé duše, z tvé přirozenosti, z tvého já.

Když zasadím semínko hrušně, vyroste z něj hrušeň a nikoli jabloň.  Jabloň ví, že má nést jablka a nikoli třeba třešně. Je to její vnitřní program.

Jaký je Váš vnitřní program?

Víte, kdo jste a co jsou Vaše potřeby a hodnoty? Dokážete je naplňovat?

Psychologické potřeby jsou vrozené a jsou zdrojem naší vnitřní motivace. Neboli, co dělám rádi, přirozeně, s nadšením, sami od sebe, nemusí nás nikdo zvenčí popohánět, nutit. Je to takový kompas, který nám udává směr.

Malé děti ještě nejsou “zformované” a můžete tak vidět jejich potřeby a také to, že si je jdou přirozeně naplňovat. Malé děti jsou autentické do té doby, než je začneme “ovlivňovat”, vychovávat, usměrňovat.

Schopnost “být sám sebou”, být u sebe, věřit své přirozenosti, tomu, s čím jsem na tento svět přišel, se buduje od raného dětství. Pokud má dítě od rodičů nepodmíněnou lásku, minimum hodnocení, prostor, aby mohlo naplňovat své potřeby, pak je přirozeně samo sebou. Ví, kým je, co potřebuje, co jsou jeho talenty a vlohy. Nepotřebuje dlouhosáhle bádat, co bude studovat, co bude dále dělat. Prostě v tom žije odmala.

Znáte dobře Vaše dítě, víte, jaké je a jaké má potřeby? Co když se Vaše potřeby vzájemně “kříží”?

V životě, v práci, ve vztazích, ve výchově ovšem musíme dělat často činnosti, které nám tak snadno nejdou. Nemáme pro ně vlohy a jejich vykonávání nás strojí mnoho energie a vyčerpává nás. Já třeba nemám ráda rutinu a stereotyp, nedostatek prostoru pro nové možnosti, neměnnost stavu i situace mě děsí.

Problém vzniká v okamžiku, kdy nemáme dostatek možností, příležitostí k naplňování našich potřeb. Naše duše chřadne a strádá.

Co jsou naše vrozené potřeby a co nikoli? Pojďme se na ně podívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.